Ρωσία - Πρωτάθλημα 3x3 Γυναίκες

**Ρωσία - Πρωτάθλημα 3x3 Γυναικών**

Το Πρωτάθλημα 3x3 Γυναικών της Ρωσίας είναι ένα εθνικό πρωτάθλημα καλαθοσφαίρισης 3x3 στην οποία συμμετέχουν οι κορυφαίες γυναικείες ομάδες της χώρας. Το πρωτάθλημα διεξάγεται από τη Ρωσική Ομοσπονδία Καλαθοσφαίρισης (RBF). Η πρώτη διοργάνωση έλαβε χώρα το 2014 και από τότε διεξάγεται ετησίως.

Το πρωτάθλημα ακολουθεί τον τύπο του τουρνουά με γρήγορη εξέλιξη, όπου κάθε ομάδα αποτελείται από τρεις παίκτριες και έναν αναπληρωματικό. Οι αγώνες διεξάγονται σε ένα ημίχρονο των 10 λεπτών, με κάθε περίοδο να διαρκεί 5 λεπτά. Σε περίπτωση ισοπαλίας, ο αγώνας συνεχίζεται με παράταση 2 λεπτών ή μέχρι να σκοράρει η μία από τις δύο ομάδες.

Η νικήτρια ομάδα του Πρωταθλήματος 3x3 Γυναικών της Ρωσίας κερδίζει το χρυσό μετάλλιο, ενώ η δεύτερη και η τρίτη ομάδα κερδίζουν το ασημένιο και το χάλκινο μετάλλιο αντίστοιχα. Οι κορυφαίες ομάδες κερδίζουν επίσης το δικαίωμα να εκπροσωπήσουν τη Ρωσία σε διεθνείς διοργανώσεις 3x3.